top of page
Vyhledat

Jak ukončovat kojení ?

  • Obrázek autora: Olga Šipoš
    Olga Šipoš
  • 19. 3. 2023
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 30. 3. 2023

Z vlastních zkušeností doporučuji začít s odnaučením nočního kojení, na nějž vzniká od cca 6. měsíce psychický návyk a je to posléze těžší.

Můžete pozorovat, že některá miminka se v tomto věku začínají budit v noci častěji, i když už bývá nasazená pevná strava a tím pádem nemohou mít hlad. Navíc jim nočním kojením zatěžujeme zažívací systém, který už by měl v noci odpočívat. Je tedy vhodné začít, až budete vnitřně připraveni a rozhodnuti, dítě bude přijímat pevnou stravu (což bývá mezi 6. - 8. měsícem).


Jak začít?

Důležité je neuspávat dítě u prsu! Mělo by usínat samo ve své postýlce, kam je položeno cca 20min a déle po nakojení. U malých miminek se samozřejmě občas stává, že usnou u prsu, ale v tomto věku už by to nemělo být pravidlem.


Je více metod, jak odnaučit děti nočnímu kojení. Já používám metodu z knihy Annette Kast-Zahn: Každé dítě může dobře spát. Doporučuji, abyste si vyhradili cca 3 dny, kdy budete oba rodiče doma a domluvili se, kdo k dítěti v noci vstane (vhodnější je tatínek a tím pádem může maminka spát jinde). Když se dítě v noci vzbudí na kojení, rodič ho pohladí, snaží se uklidnit, může eventuelně dát dudlík, nebere jej z postýlky ven. Může zazpívat ukolébavku, jako kdyby jej ukládal večer ke spánku. Pokud to vám a dítěti vyhovuje, odejděte z pokoje, pokud miminko pláče, vraťte se po 3min intervalu. Toto opakujte, dokud neusne.


Další tipy


Pozor na ranní kojení, které by nemělo být ihned po probuzení. Doporučuji cca 20min a déle, případně až po snídani. Může se stát, že se dítě naučí budit na ranní kojení a to většinou přesouvá do brzkých ranních hodin a pak už neusne, jeho únava potom zcela nabourá spaní přes den.

Kojení přes den se povětšinou nechává jako doplněk stravy do věku, kdy matka uváží ho ukončit. Vzhledem k vývoji imunity, ideálně až kolem druhého roku.

Nakonec se nechává ranní, večerní nebo oboje. Když jej budete ukončovat, jde to většinou snadno tím, že dítě prostě nenakojíte.

Většinou se stává, že dítě prso samo odmítne, což je znamení pro matku, že je ten správný čas.


Podpůrná léčba


Literatura udává z homeopatik na zástavu kojení Ricinus communis 15-30CH nebo Lac caninum 9-15CH, léky se mají střídat.

Jen pozor, homeopatika za vás nevyřeší problém psychického návyku na kojení.


 
 
bottom of page