Kojení
- Olga Šipoš
- 19. 3. 2023
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 29. 3. 2023
Pro úspěšné zahájení kojení je především důležité být v klidu a plně se soustředit na potřeby miminka. Prvorodička i dítě se učí nové dovednosti. Plně důvěřujte své intuici, může se stát, že ne všechny rady v porodnici vám budou vyhovovat. Když ve stravě maminky něco chybí, vezme se to do mléka z jejího těla, pokud dojde zdroj i tam, teprve potom chybí tato surovina i v mléce.
Do stravy je nutné přidat více olejnatých semen a rostlinného oleje (mléko obsahuje 60% tuku, zatímco strava dospělého jen 3-5%). Maminka by měla vždy myslet na sebe, aby byla v pohodě a dobře se živit, protože teprve pak může dát to nejlepší svému dítěti! Doporučuji knihu MUDr. Judity Hofhanzlové, Nastávající a kojící maminky si vaří chutně a zdravě.
Moje tipy pro kojení
kojit tak často a dlouho, jak si miminko řekne (rozdíl ejekčního reflexu, síla sání, spavost)
pokud hůře otvírá pusinku, objet ústa bradavkou (často se stává po císařském řezu, kdy se hůř startuje laktace a dítě se přikrmuje hadičkou po prstu)
miminko musí uchopit celý dvorec nejen bradavku
pokud se mléko po porodu pomaleji tvoří, je nutné dítě přikládat častěji v rytmu jeho žádosti, aby se tvorba stimulovala (nejvíc podpoříte tvorbu mléka nočním kojení, secernuje se víc prolaktinu a bondingem)
matka i dítě by měli být v pohodlné poloze, využívat v šestinedělí polohy vleže na boku (zavíjení dělohy, zprvu bývá kojení delší-pohodlí pro matku, usnutí miminka)
bolestivost a praskliny bradavek (ošetření Bepanthene krvácí, ostré okraje, bodavé bolesti, jak m nebo vlastním mlékem, homeopatie: Nitricum acidum 5-9CH-snadno o při zaražení trnu,Graphites 9-15CH-praskliny se žlutým sekretem, zlutohnědé stroupky). Mohou se ucpávat kanálky- propíchnutí sterilní jehlou a masáž, bolest může trvat i měsíc než si bradavky zvyknou
pokud je dítě spavé (bývá při novorozenecké žloutence), pozor na městnání mléka v prsu a event. mastitidu (zánět prsu-viz níže)
matka i dítě se musí cítit pohodlně. Matka se nenaklání nad dítětem, ale vine dítě k sobě bříškem, sama je narovnaná nebo v mírném záklonu.
Polohy při kojení FOTO
v peřince-zavinovačce (pohodlí, teplo, snadné držení pro matku)
vleže na boku (hlavně u novorozenců, pohodlné pro oba, děloha se v této poloze lépe zavíjí, důležité-velký polštář pod hlavu matky)
poloha fotbalisty-tělo dítěte směřuje za vaše tělo (nutné na opěrce křesla nebo kojícím polštáři, vhodné u kojení dvojčat, pomoc při zánětu prsu-vykojí se část v podpaží)
v křížovém úchopu vsedě (opěrkou může být křeslo nebo kojící polštář nebo jen paže)
Polohy k odříhnutí
(polohy psané kurzívou jsou z manipulačních technik E. Kiedroňové)
základem je, aby hlava byla výš než žaludek, na žaludek se mírně tlačilo, při tom byla zahnutá páteř a dítě nebylo ve svislé poloze. FOTO
vyvýšené klubíčko (dítě má hlavu na rameni matky, zády k ní, matka ho drží paží stočené v klubíčku)
tygřík (dítě leží na předloktí, hlava směřuje k lokti)
pejsek (matka sedí s nohami nataženými před sebou a dítě leží na břiše přes ně)
na srdíčku (pozor na záklon a svislou polohu dítěte)
přes rameno (není vhodná: svislá poloha, na dítě nevidíme)
na bříšku (záleží na tom, jak dítě ublinkává)
Kojení dvojčat FOTO
Připravte se na to, že vám pediatr pravděpodobně rovnou po porodu doporučí děti přikrmovat umělým mlékem z důvodu, že je nenasytíte. Mléko se vytváří na základě poptávky, tzn., je-li poptávka vyšší, je i nabídka vyšší. Přidání umělého mléka totiž často vede k tomu, že děti dají za čas přednost lahvičce, snáz to z ní teče, a kojení se tím ukončí. Z časových důvodů je nejvhodnější kojit obě děti najednou, tzn. na kojícím polštáři obě v polohách fotbalisty-hlavičkami k sobě a nožičky směřují za vaše záda.
Mastitida, zánět prsu a jak si s ním poradit
MAstitida je zánět prsní žlázy, vzniklý nahromaděním mléka, které se po porodu nebo v období spurtu rychle tvoří a dítě většinou tak rychle neodsává. Poznáte ji dle toho, že je část prsu bolestivá, červená, tvrdá a teplá, většinou to bývá v podpaží.
Pomoc při mastitidě:
nepřestávat kojit z postiženého prsa, i když to bolí, mléko musí ven, aby se stav nehoršil
využít polohu k odsátí postiženého kvadrantu prsu, nejčastěji fotbalista (kam směřuje nos dítěte, ten kvadrant vypije)
aplikovat na prso vychlazený tvaroh nebo kysané zelí, horkost vytáhnou, vícekrát obměnit
homeopatie Apis meliffica 9-15CH-s bodavými, pálivými bolestmi, zlepšení studenými obklady, Belladonna 5-9CH-pulzující bolesti zhoršené dotekem, akutní zčervenání, otok, horkost, Bryonia 5-9CH-horká bolest a tuhá prsa, bolest zvýrazní i minimální pohyb prsu, zmírnění bolesti stažením prsou. Cucat 3 kul. po 1-3h.
Pokud nepomáhá nic z výběru, jsou nutná antibiotika, která vám předepíše gynekolog, při jejich užívání ihned nasaďte laktobacily sobě i dítěti. Aby u vás nedošlo k poševní mykóze a u dítěte nevznikla moučnivka. Jedná se o mykózu ústní sliznice - přemnožení kvasinek Candida alb. Často se objevuje po užívání antibiotik nebo při používání jednorázových prsních vložek, ve kterých se zapaří bradavky. Vhodnější jsou vložky vlněné-prodyšné.
Pokud dojde k postižení moučnivkou, doporučuji výplachy roztokem tea tree oil. Genciánovou violeť, kterou lékaři doporučují, sice většinou zabírá, ale já ji nedoporučuji, protože je karcinogenní. Pokud tea tree oil nezabírá, kontaktujte lékaře.
Ublinkávání po kojení
Důvodů k ublinkávání bývá více. Silný ejekční reflex matky, tzn., že mléko hodně stříká a miminko se napije víc než je třeba a zbytek mléka z jícnu vyteče. To se stává hlavně u novorozenců, kdy má matka mléka nadbytek a oni ještě neodhadnou dávku.
Ublinkávání v pozdějším věku může být způsobené svalovou hypotonií, kterou trpí děti např. po indukovaném porodu a která způsobí nedostatečné uzavření jícnové záklopky. Silné zvracení v období kolem konce šestinedělí je nutné hned nahlásit lékaři, jedná se akutní stav vyžadující operaci jícnové záklopky, bývá ve většině případů u prvorozených synů.