Porod
- Olga Šipoš
- 18. 3. 2023
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 29. 3. 2023
Nejcennější pro ženu je uvěřit sama sobě, a tak najít sílu pro vše, co jí čeká. Pokud dopřejeme přirozené intuici, aby nás vedla, pomůžeme tak sobě i miminku nejvíc. Každá z nás má o porodu jinou představu. Tak vězte, pokud se správně naladíte na své dítě a tělo, otevře se před vámi ten správný způsob, jak porodit.
Přirozený porod (bez medicínských zásahů), vede ke statisticky nižšímu výskytu poporodních poranění, k většímu počtu vaginálních porodů, k méně operativním vaginálním porodům (kleště, zvon), menšímu užití analgesie, lepšímu zahájení kojení. Tedy jinými slovy, přirozený, nemedicínský porod, bez ohledu na místo jeho uskutečnění, je výhodnější pro zdraví matky i dítěte (metaanalýza z Cochranovy databáze).
Při přirozeném porodu se uvolňuje celý hormonální koktejl, který vede k určitému vypnutí vývojově mladších částí mozku – tzv. neokortexu ( to, čím přemýšlíme). Mozek pak pracuje v takzvaném alfa režimu. Výsledkem je, že během drtivé doby trvání porodu – až na výjimku několika posledních minut – žena sice vnímá bolest, ale jako kdyby byla vnějším pozorovatelem, bolest pro ni není ničím negativním. Ženy pak během téměř celého porodu poklimbávají v polospánku, alternativně se pohybují po místnosti a na své okolí působí náměsíčným dojmem.
Když porod dospěje k závěru, je žena naprosto odpočinutá a má spoustu sil. Aby k tomuto stavu došlo, musí být splněno několik podmínek současně: ženě nesmí být zima, nesmí ji rušit zvuky, hovor, ostré světlo, nesmí cítit stres, nebo nesmí mít pocit, že je pozorována. Stačí porušení jediné z podmínek třeba v podobě nečekaného oslovení a žena okamžitě z tohoto stavu změněného vnímání vypadne. A porod začne bolet. A není divu, že v takový okamžik pak žena nepohrdne ani epiduralem.

Světová zdravotnická organizace WHO uvádí: „Rutinní postupy mohou mít vliv na prodloužení porodu nebo na nastartování procesu, který byl popsán jako kaskáda intervencí. Přeloženo to znamená, že pokud porod už jednou začne jako medicínský, má sklon se díky nepřirozeným zásahům komplikovat a vyžaduje si zásahy stále další a další, které už mohou být skutečně život zachraňující."
To čemu se v češtině říká porodní bolesti, bývá v jiných jazycích označováno jako porodní práce, což je přesnější. Kontrakce je práce, která nás posune dál k narození miminka. Pokud však kontrakce považujeme hlavně za bolest, můžeme mít tendenci s ní bojovat nebo se jí vyhnout.
Důležité je také říci, že u každé ženy probíhá porod jinak a každá žena má jinak nastavený práh bolesti. Odkaz na podrobný výčet možností, jak bolesti tlumit a při porodu správně pracovat najedete zde.
Pokud nemáte představu, jak probíhá klasický porod v porodnici. Tady je srovnání podmínek v porodnici klasické a porodnici nakloněné přirozeným porodům.
Půjdete-li do nemocnice s partnerem, kamarádkou, maminkou je vhodné ujasnit si, co po nich požadujete, i když si to ani jeden z vás nedokáže napoprvé pořádně představit. Je dobré, aby partner absolvoval pro představu alespoň část kurzu předporodní přípravy, může nabízet psychickou podporu, zprostředkovat komunikaci s okolím nebo vás podepírat, povzbuzovat a masírovat v průběhu porodu. Po narození dítěte se může otec, pokud z nějakého důvodu nemůže žena, postarat o dítě v prvních okamžicích jeho života (může ho zahřívat na svém těle, doprovodí ho na nutná vyšetření a zajistí, aby se dítě co nejdříve dostalo k matce). Počítejte s tím, že jemu nepomáhají hormony, jako vám, a proto úplně neví, co přesně dělat. Ideální je, když vám sestřičky jen radí, pomáhají, nechají vás ponořit se do porodního procesu a moc neruší vyšetřeními.
Pokud vyberete variantu nemocnice s dulou, je právě ona člověk, který může vaše požadavky v nemocnici pomoci splnit. Rodičce většinou nezbývají síly na jejich prosazení, ani není dobré vyrušovat se tím z průběhu porodu. Dula by právě měla být prostředníkem mezi matkou a personálem, čímž zajistí nerušený průběh porodu. Duly neposkytují zdravotnické služby, to znamená, že nemají kompetenci samy vést porod. Podrobnější informace můžete najít zde: http://www.duly.eu, http://www.mojedula.cz
Porodní asistentka jako doprovod k porodu poskytuje i zdravotnické služby, to znamená, že může bez dohledu lékaře vést fyziologický (normální) porod a zároveň poskytuje, podobně jako dula, psychickou podporu. Podává komplexní péči o ženu v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a pečuje o zdravého novorozence. V případě komplikací asistuje lékaři. Porodní asistentka může vést těhotenskou poradnu (často ve spolupráci s lékařem). Může vám vydat těhotenskou průkazku. Porodní asistentka vás může doprovodit při porodu do porodnice, kde v případě smlouvy s porodnicí může dál vést fyziologický porod. Pokud takovou smlouvu nemá, předává vedení porodu personálu porodnice a stává se doprovázející porodní asistentkou. Porodní asistentka má oprávnění vést porod i mimo zdravotnické zařízení.
Rady k porodu v nemocnici:
zbavit se společenských konvencí, strachů a představ
vytvořit si jasný, přehledný porodní plán ne delší než A4 (přítomné osoby u porodu, zda má porod vést jen asistentka, volba klystýru a holení, hudba, aromaterapie, volba anestezie při císařském řezu- celková nebo epidurál, volba analgetik- léky,epidurál, homeopatie, akupresura, porodní poloha, volba nástřihu hráze, umělé urychlení porodu, dotepání pupečníku, šití po natržení hráze, bonding, měření dítěte po porodu, přítomnosti jednoho z rodičů u vyšetření dítěte). Uveďte termín porodu, jména rodičů, adresu, rodná čísla, kontaktní telefony na příbuzné, zdravotní pojišťovnu, gynekologa, dětského lékaře
nenechat si bránit v soukromí, intimitě, kontaktu s manželem, dulou
pokud si nejste před prvním porodem jistá, kontaktujte dulu nebo asistentku
během porodu se žena chová jinak, je dobré na to upozornit partnera, aby se nedivil a vyhověl vašim přáním
vzít si do porodnice kromě klasické výbavy také kojící čaj, Hojivý balzám na hojení hráze, peřinku pod miminko (vozíčky mají velmi tvrdé matrace), glukózové bonbony (na dodání energie při porodu), z homeopatik: Gelsemium 30CH (strach z porodu), Caulophyllum Thalictroides 5-9CH ( nepoddajnost děložního hrdla, nepravidelné, neúčinné stahy, atonická děloha), Arnica montana 9CH (zavíjení dělohy a hojení traumat i císařského řezu 2x3kul,), Ricinus com. 5-9CH (potíže s nedostatkem mléka), Sepia off. 9-15CH ( k odstranění pocitu prázdného břicha, v případě depresí)
po císařském řezu lze na jizvu použít také Hojivý balzám, hlavně jizvu pečlivě masírujte, aby nevznikly srůsty
Porod doma je vhodný pro ženy, které jsou zdravé, jejich těhotenství probíhá normálně, samotný porod se vyvíjí normálně a nastane v termínu (tedy od 38. do 42. týdne těhotenství). Důležité je, aby rozhodnutí rodit doma vycházelo ze skutečného upřímného přání a přesvědčení rodící ženy. Měl by probíhat v přítomnosti porodní asistentky. Vše ostatní je výborně popsáno v knize Lucie Groverové: „Aby porod nebolel“, M.Odenta „ Nová doba porodní“ a na stránkách UNIPA http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=201:porodvdomacimprostredi&catid=42:porod&Itemid=124